Site Loader

Siemie lniane to małe ziarno, które ma brązowy lub lekko złoty kolor (https://www.bee.pl/9254-len). Ze względu na wiele korzystnych właściwości jest uważane za jeden z produktów spożywczych i jest stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym chorób wpływających na układ trawienny i krwionośny, włosy i skórę.

Jakie są właściwości siemienia lnianego?

Siemię lniane jest płaskim nasionem o wielkości 2-3 mm. Istnieją 2 rodzaje siemienia lnianego: brązowe i złote, z których każdy ma podobne właściwości, ale brązowe siemię lniane jest często używane, ponieważ jest tańsze. Siemię lniane, bez smaku, pęcznieje podczas podlewania i wydziela śluz. Siemię lniane można jeść jako dodatek do żywności, tarty lub prażone (często nazywane kisielem lub owsianką lnianą).

Co zawiera siemię lniane?

Siemię lniane zawiera wiele korzystnych substancji, które pozytywnie wpływają na układ trawienny, oddechowy i krwionośny. Starte siemie lniane ma również pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a także na stan skóry, włosów i paznokci.

Działanie przeciw chorobom

Siemię lniane ma właściwości stosowane w chorobach, takich jak:

  • zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
  • zapalenie przewodu pokarmowego,
  • zaburzenia skóry, takie jak obrzęk, wrzody, ropnie,
  • zaburzenia metabolizmu lipidów i węglowodanów,
  • zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym.

Wartość odżywcza siemienia lnianego

Kwasy omega-3 (siemię lniane ma bardzo dobry stosunek kwasów omega – 6 do omega-3). Zawartość białka wynosi od 20% do 30%. Mamy tu też błonnik pokarmowy: celuloza, lignina (część nierozpuszczalna w wodzie), pektyna, śluz, guma (część rozpuszczalna w wodzie), stosunek części rozpuszczalnej w wodzie do części nierozpuszczalnej wynosi około 40:60.

Zastosowanie siemienia lnianego

Siemie lniane jest znane jako polska żywność, ponieważ ma wiele korzyści zdrowotnych. Siemię lniane stosuje się w gotowaniu i jako dodatek do żywności, wytwarzając tak zwaną “galaretkę” z siemienia lnianego lub w medycynie i kosmetyce w postaci oleju lnianego.

Dietetyczne działanie siemienia lnianego


Siemię lniane zawiera dużo błonnika pokarmowego, dlatego jest stosowane w procesie odchudzania. Ponieważ błonnik pokarmowy pochłania wilgoć, zwiększa objętość i daje uczucie sytości. Spowalniając tempo, w jakim żołądek staje się pusty, zwiększa uczucie sytości i tłumi apetyt. Według literatury doniesiono, że dieta bogata w siemię lniane zwiększa poziom leptyny, hormonu tkankowego syntetyzowanego w tkance tłuszczowej.

 

Post Author: Hanna